Home Oddělení Oddělení nukleární medicíny

Oddělení nukleární medicíny

víceHlavní telefon569 472 368víceHlavní mailnuklearka@onhb.czvíceKde nás najdeteBudova 3. Budova gynekologie a dalších operačních oborů
Podlaží -1
víceOrdinační hodinyPondělí - Čtvrtek 7:00 - 15:00, Pátek 7:00 - 14:00
Oddělení nukleární medicíny
Mapa nemocnice
O oddělení Personální obsazení Informace pro pacienty Fotogalerie Informace pro lékaře
O oddělení

O oddělení

Nukleární medicína je lékařský obor, který slouží k diagnostice a léčbě pomocí radioaktivních izotopů. Nukleární medicína patří mezi minimálně zatěžující neinvazivní vyšetřovací metody. Na rozdíl od diagnostické radiologie, která zobrazuje strukturu orgánů, nukleární medicína umožňuje získávat informace nejen anatomické, ale hlavně o orgánových funkcích či metabolismu. V mnoha případech jde o unikátní diagnostická vyšetření, která umožňují zjistit nemoc či její rozsah dříve, a tím zvýšit možnost úspěšné léčby.

Nukleární medicína umožňuje vyšetření v širokém spektru medicínských oborů - od pediatrie přes vnitřní lékařství až např. po psychiatrii. Je známo přes sto různých nukleárně medicínských vyšetřovacích metod.

Nejrozšířenější využití v dnešní době, a zřejmě i v budoucnu, je ve třech základních oborech: onkologii, kardiologii a neurologii.

Při vyšetření je pacientovi aplikováno velmi malé množství radiofarmaka, které je potřebné k získání kvalitní diagnostické informace. Potřebné informace, které hodnotí funkci vyšetřovaného orgánu, se získají z koncentrace a distribuce použité radioaktivní látky v orgánu. K tomu slouží velice složité přístroje – gamakamery. Pro hodnocení se využívají řezy vyšetřovaným orgánem v libovolných směrech a prostorové zobrazení vyšetřovaného orgánu. Rovněž lze zobrazit časový průběh látky orgánem.

Naše oddělení má k dispozici navíc CT přístroj, který je součástí jedné gamakamery. Pomocí vyšetření na CT můžeme tedy informaci získanou z gamakemery o funkci orgánů doplnit o informaci anatomickou z CT.


K jednotlivým vyšetřením musí být pacient předem objednán.

Radiační zátěž

Radiační zátěž pacienta při metodách v nukleární medicíně je srovnatelná, v některých případech menší, s rentgenologickými vyšetřeními. U většiny lidí je roční radiační zátěž z 85% od přírodní radiace. Další radiační zátěž pochází z domácích a průmyslových zdrojů (např. světelné číselníky apod.), rentgenologických vyšetření atd. Lékaři v nukleární medicíně, díky speciálnímu tréninku, jsou schopni zvolit nejvhodnější vyšetření pro každý jednotlivý medicínský problém, a tím se vyhnout nadbytečné radiační zátěži pacienta. Kromě toho jsou na oddělení pracovníci s oprávněním zvláštní odborné způsobilosti k vykonávání činností zvláště důležitých z hlediska radiační ochrany vydaným Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.

Terapie radioaktivními látkami

Na našem oddělení poskytujeme léčbu bolestí kostí při nádorových onemocnění a terapii chronických zánětlivých kloubních chorob aplikací radiofarmaka do kloubu. Nukleární medicína je používána i v terapii, a to např. při léčbě hyperthyreodismu či jiné nemoci štítné žlázy, krevních imbalancí, ke zmírnění bolesti u různých typů onemocnění kostí a dalším terapeutickým aplikacím.

Historie a činnosti oddělení nukleární medicíny

Oddělení nukleární medicíny bylo po několikaleté přípravě otevřeno v polovině roku 1972. První pacient byl vyšetřen 15. července a první laboratorní metody v srpnu. Do konce roku bylo vyšetřeno 369 pacientů a 120 krevních vzorků.

V dnešní době ONM poskytuje téměř celý možný soubor vyšetření. Za rok se uskuteční u více jak 7 000 pacientů okolo 8 500 vyšetření s náročnými přístroji.

Personální obsazení Informace pro pacienty Fotogalerie Informace pro lékaře